چه نکاتی را در مورد آب گرمکن رعایت کنیم تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود؟

 1. امروزه دو مدل آبگرمکن گازی و برقی در بازار موجود می‎باشد. آبگرمکن‎های گازی دارای دو مدل مخزن‎دار و دیواری است که استفاده از هر دو مدل آبگرمکن‎های گازی در منازل مناسب می‎باشد اما بهتر است برای انتخاب آبگرمکن به عواملی نظیر راندمان و ظرفیت توجه نمایید.
 2. سعی شود از آبگرمکن‎های با سوخت گاز طبیعی بجای آبگرمکن‎های برقی استفاده شود. اقتصادی ترین حالت استفاده از آبگرمکن، استفاده از مدل‎های گازسوز می‎باشد زیرا هزینه استفاده از آبگرمکن برقی بالاتر است.
 3. نصب و بکارگیری صحیح آبگرمکن علاوه بر افزایش عمر مفید دستگاه باعث کاهش هزینه‎های سوخت و انرژی می‎شود.
 4. درجه حرارت مناسب در آبگرمکن‎های مخزن‎دار بین 60 تا 65 درجه سانتیگراد است که می‎توان آن را در فصل تابستان کمتر کرد.
 5. در حمام از دوش‎های کاهنده شدت و پخش آب، جهت کاهش جریان آب گرم و در نتیجه کاهش مصرف انرژی استفاده کنید.
 6. در هنگام خرید آبگرمکن به اطلاعات برچسب انرژی آن توجه کنید و سعی شود از بین مدل‎های مشابه آبگرمکن با کارایی و راندمان بهتر و ظرفیت متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب گردد.
 7. استفاده از آب گرم بیشتر درمکان‎های، آشپزخانه – حمام – دستشویی می‎باشد که بهتر است نصب آبگرمکن در نزدیک این مکان‎ها باشد . نزدیکی این وسیله به مکان‎های مصرف دو فایده عمده دارد یکی صرفه‎جویی در هزینه لوله‎کشی و دیگری صرفه‎جویی در وقت و آب و انرژی، به دلیل اینکه با کوتاه بودن مسیر لوله کشی، هنگام باز کردن شیر آب، زمان کمتری طول می‎کشد تا آب گرم به شیر برسد.
 8. اطراف آبگرمکن و لوله‎های انتقال آبگرم را (در صورت خارج بودن از دیوار و یا طولانی بودن مسیر لوله‎کشی) با عایق بویژه در مکان و مناطق سردسیر بپوشانید.
 9. برای شستن لباس با مواد شوینده‎ای که در آب سرد نیز قدرت پاک‎کنندگی کافی دارند، از آب سرد استفاده کنید.
 10. درصورت چکه کردن شیر آب بخصوص شیر آب گرم، در اولین فرصت آن را تعمیر نمایید زیرا هم آب و هم انرژی را به هدر می‎دهد.
 11. تنظیم ترموستات آبگرمکن بر روی 60 درجه سانتیگراد علاوه بر داشتن آب گرم مناسب باعث صرفه‎جویی انرژی می‎شود .
 12. خاموش نمودن آبگرمکن در مواقعی که به آبگرم نیازی نیست ( حضور در خارج از منزل و مسافرت) باعث کاهش مصرف انرژی می‎شود. ضمناً در مواقع نیاز به آبگرم برای استحمام و شستشوی لباس نیم ساعت قبل درجه آبگرمکن را بر روی درجات بالاتر قرار دهید.
 13. سعی کنید زمان استحمام را کمتر کنید و از بازگذاشتن بی‎مورد آبگرم خودداری کنید این کار ضمن کاهش مصرف آب گرم، مصرف انرژی را تا 30% کاهش می‎دهد. K.125
/ 0 نظر / 183 بازدید