چه نکاتی را در موردکولر رعایت کنیم تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود؟

 1. هر چه مسیر کانال‎کشی کولرهای آبی پرپیچ و خم و طولانی‎تر باشد فشار هوا در مسیر کانال‎ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‎شود. لذا باید حتی‎الامکان کوتاه‎ترین مسیر کانال‎کشی در نظر گرفته شود.
 2. حتی‎الامکان، هر ساله نسبت به تعویض پوشال‎های کولر اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، مصرف انرژی آن را کاهش می‎دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری می‎کند.
 3. استفاده بی‎مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند : اجاق، سماور، لامپ‎های متعدد و ... باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‎شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‎دهد.
 4. چنانچه امکان‎پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق‎هایی که مورد استفاده قرار می‎گیرد، هوای سرد را منتقل کنیم . به این منظور می‎توان دریچه‎های ورودی هوا به سایر اتاق‎ها را مسدود کرد. سرمایش موضعی در مورد فضاهای بزرگتر به ویژه سالن‎های کار مانند سالن مونتاژ به معنی سرمایش محدودة کار کارگر می‎باشد، به این ترتیب نیازی به سرمایش کل فضا نخواهد بود.
 5. در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید تا فشار کمتری متحمل دستگاه شود.
 6. کولرهای گازی از جمله پرمصرف‎ترین وسایل خانگی هستند . بنابراین در صورتی که ضرورتی به استفاده از این نوع کولرها وجود ندارد، در استفاده از آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینة سنگینی را نیز در بردارند، باید سعی شود تا از استفاده در ساعات پیک مصرف برق (از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می‎رسد، خودداری کرد.
 7. هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد.
 8. کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین 18 تا 22 درجة سانتیگراد است باعث می‎شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. در مورد کولرهای آبی نیز، نصب یک ترموستات ساده در اتاق‎ها، می‎تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد.
 9. برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهای درزگیری عایق‎بندی کنید.
 10. بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است. از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود پرهیز کنید.
 11. در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی در تابستان‎ها هستند و عموماً از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‎شود، کاشتن یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت. به دلیل اینکه سایة درخت اولاً خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید می‎باشد و ثانیاً هوای تازه‎ای که توسط درخت ایجاد می‎شود باعث می‎گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شود.
 12. نصب کندانسورهای کولرگازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد.
 13. در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار بعلت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‎شود.
/ 0 نظر / 35 بازدید