فیزیک بدون فرمول

فيزيك يك جريان است ، يك راه ، براي فهميدن حقايق جهان...

دما در محل اصابت ر عدچقدر است؟

 

دما در محل اصابت ر عد فوق العاده بالا میرود «صاعقه» در زمان برخورد با زمین 200هزار درجه سانتیگراد گرما تولید می کند. این مقدار حرارت می تواند یک آجر نسوز را ذوب کند! البته این رقم همیشه یکسان نیست و با توجه به جنس خاک، میزان رطوبت آن و سایر عواملی که مقاومت زمین را در برابر جریان برق، کم یا زیاد می کند متفاوت است

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٤

اهمیت خازن مسطح در چیست؟

 

بیشتر خازنهایی که در مهندسی بکار می‌‌روند، از نوع خازنهای مسطح هستند، یعنی اینها نیز از دو صفحه موازی که با فاصله کوچکی از هم جدا شده‌اند و روی آنها ، بارهای مساوی و غیر همنام جمع می‌‌شوند. به عنوان مثال ، خازن متغیری که در مهندسی رادیو بطور گسترده‌ای بکار می‌‌رود، از نوع خازن مسطح است.

این خازنها از دو دسته صفحه موازی عایق شده در داخل هم که یک دسته آن به میله گردانی وصل شده، تشکیل می‌‌شوند. با چرخاندن این میله میزان داخل شدن صفحات تغییر کرده و لذا ظرفیت خازن تغییر می‌‌کند. چون همان گونه که ملاحظه کردیم، ظرفیت خازن فقط به عوامل هندسی ، مانند مساحت صفحات و فاصله صفحات بستگی دارد.

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٤
تگ ها : خازن

سوال در مورد شارژ خازن

چرا وقتی که دو خازن را با ظرفیت ها و اختلاف پتانسیل های متفاوت را شارژ می کنیم و وقتی ان ها را از مدار اصلی جدا می کنیم و صفحه های هم نام انها را به هم وصل می کنیم مجموعه انرژی ذخیره شده در دو خازن پس از اتصال کاهش می یابد؟

با این کار اتصال موازی انجام داده اید. اختلاف پتاسیل در این حالت چون باید برای هر دو یکسان باشد. بارها کمی جابجا می‌شوند

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٤
تگ ها : خازن

فرق بین باتری و خازن چیست؟

 

باتری با ایجاد اختلاف پتانسیل موجب حرکت بار در مدار می‌شود ولی خازن مثل یک پل عمل می‌کند که بارها را منتقل می کند

 

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٤