فیزیک بدون فرمول

فيزيك يك جريان است ، يك راه ، براي فهميدن حقايق جهان...

قرار دادن دی الکتریک در بین صفحات خازن چه اثری دارد؟

اول اینکه مسئله مکانیکی جدا نگاه داشتن دو صفحه نازک فلزی با فاصله بسیار کم ، بی آنکه با هم تماس حاصل کنند، حل می‌شود.

دوم اینکه هر جسم دی الکتریک وقتی در میدان نسبتا قوی قرار گیرد، دستخوش فرو ریزش دی الکتریکی می‌شود که به معنی یونیده شدن نسبی و عامل ایجاد نوعی رسانایی است که در یک عایق ایجاد می‌شود. بسیاری از عایقها می‌توانند میدان الکتریکی قویتر از آنچه را که باعث فروریزی هوا می‌شود، تحمل کنند، بی آنکه خود فرو ریزند.

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩

در رادیو چگونه از خازن استفاده می کنیم؟

 

هنگامی که در رادیو با پیچاندن یک پیچ صدای یک کشور قطع یا صوای فرستنده کشور دیگری وصل می شود در اصل ظرفیت خازنی را تغییر داده ایم

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩
تگ ها : خازن

صفر مطلق

 

 

 

آیا می‌دانید در دمای صفر مطلق (273 – سانتی‌گراد) چه
  اتفاقاتی می‌افتد؟ چرا دست‌یابی به این دما هیچ وقت در عمل امکان‌پذیر نیست و چه نقاط یا اجرامی در زمین،‌ یا حتی دنیا وجود دارند که به این دما نزدیکند؟

در واقع به نظر می‌رسدکه هنوز هم ما جواب این سوال‌ها را کامل نمی‌دانیم، زیرا اتفاقاتی که در این دمامی‌افتند، هم‌چنان شگفت‌انگیز و غافل‌گیرکننده است. برای نمونه،‌ هفته پیش دانشمندان اعلام کرده‌اند که مولکول‌های گاز بسیار سرد شده ‌می‌توانند تا صد باربیشتر از مولکول‌های گاز در دمای اتاق، واکنش شیمیایی داشته باشند.

به گزارش نیوساینتیست،در آزمایش‌هایی که در دمای نزدیک به دمای اتاق صورت می‌گیرند،‌ واکنش‌های شیمیایی با کاهش دما کندتر می‌شوند. اما اخیرا دانشمندان متوجه شده‌اند که دردمای نزدیک به صفر مطلق (15/273- سانتی‌گراد یا صفر درجه کلوین) تبادل اتم‌هاکماکان انجام می‌گیرد و این امر، باعث ایجاد اتصالات شیمیایی جدید در این فرایدمی‌شود. به نظر می‌رسد این فرایند مدیون تاثیرات خارق‌العاده کوانتومی است که قابلیت‌های مولکول‌ها را در دمای پایین افزایش می‌دهد.

به گفته دبورا جین از دانشگاه کلرادو‌ که مقاله‌ای در مورد این یافته جدید منتشر کرده،‌ شاید خیلی منطقی به ظر برسد که انتظار نداشته باشیم در صفر مطلق اثری از واکنش‌های شیمیایی باشد،
  اما در واقع این طور نیست و در این دما واکنش‌های فراوانی صورت می‌گیرد.

اما چرا دست یافتن به دمای صفر مطلق غیرممکن است؟

  از نظر عملی، این کار نیاز به این دارد که گرمای گاز را بگیرید؛‌ اما هر چه دما
  را پایین بیاورید،‌ گرمای بیشتری را باید از گاز بگیرید. در واقع برای رسیدن به
  صفر مطلق باید این کار را تا بی‌نهایت ادامه داد. در زبان کوانتوم، باید به سراغ
  اصل عدم قطعیت هایزنبرگ برویم که می‌گوید هر چه دقیق‌تر در مورد سرعت یک ذره بدانیم،‌ کم‌تر در مورد موقعیت آن خواهیم دانست و برعکس. بنابراین اگر می‌دانیدکه اتم‌هایتان در آزمایش‌تان وجود دارند،‌ باید تاحدی نسبت به سرعت حرکت آن‌ها واین که بالای صفر مطلق هستند یا نه، نامطمئن باشید،‌ مگر این که وسعت آزمایش شمابه اندازه کل هستی باشد!

فکر می‌کنید سردترین جای منظومه شمسی ما کجاست؟

  سردترین جایی که تا به حال در منظومه شمسی ما پیدا شده، روی کره ماه است. سال گذشته، ماهواره اکتشافی ماه ناسا، دمای گودال همیشه در سایه‌ای را در قطب جنوب ماه اندازه‌گیری کرد: 240- درجه سانتی‌گراد. این دما حتی از دمای اندازه‌گیری شده برای پلوتو که فاصله‌اش از خورشید 40 برابر فاصله زمین از خورشید است نیز 10درجه سردتر است.

فکر می‌کنید سردترین جرم طبیعی دنیا چه چیزی باشد؟

بااین حساب، سردترین جسم موجود در فضا چیست؟

  اگر ماهواره‌های مصنوعی را هم به حساب بیاورید، ‌هنوز اجرام سردتری هم پیدا می‌شود.
  برخی ابزار موجود در تلسکوپ فضایی پلانک متعلق به آژانس فضایی اروپا،‌ که
  اردیبهشت ماه 1388 به فضا پرتاب شد، تا دمای 0.1 کلوین سرد شده‌اند تا پارازیت‌هایریزموجی را که ممکن است دید ماهواره را مختل نمایند،‌ متوقف کنند. محیط فضا، درترکیب با سیستم‌های خنک‌کننده مکانیکی و سرمازاهایی که از گازهای هلیوم و هیدروژن استفاده می‌کردند، طی چهار مرحله متوالی توانستند سردترین جرم فضا را در 0.1کلوین نگه دارند.

کم‌ترین دمایی که درآزمایشگاه‌ها به آن دست یافته‌ایم، چه قدر بوده است؟

  با همه آن‌چه گفته شد، رکورد کم‌ترین دما متعلق به یک آزمایشگاه روی سیاره زمین است. در سال 2003/ 1382 دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) اعلام کردندکه ابری از اتم‌های سدیم را تا 0.45 نانوکلوین سرد کرده‌اند، که این رقم رکوردرا شکست. پیش از آن،‌ در سال 1999/ 1378 دانشمندان دانشگاه صنعتی هلسینکی درکشور فنلاند توانسته بودند قطعه‌ای از فلز رودیم را تا 1 نانوکلوین سرد نمایند.
  با این وجود، این دما تنها برای نوع خاصی از جنبش (که در کوانتوم چرخش هسته‌اینامیده می‌شود) است و نه دمای کلی همه جنبش‌های ممکن.


  
 
فکرمی‌کنید گازها در دمای نزدیک به صفر مطلق چه رفتار عجیب و غریبی از خود نشان می‌دهند؟

  در گازها، مایعات و جامداتی که روزمره با آن‌ها سر و کار داریم،‌ جنبش اتم‌ها و
  مولکول‌ها و برخورد آن‌ها با یکدیگر باعث گرما یا انرژی حرارتی می‌شود. اما در
  دماهای بسیار پایین، چنین نیست. در این دماها، قوانین عجیب مکانیک کوانتوم حاکم است؛ به طوری که مولکول‌ها به روال معمول با یکدیگر برخورد نمی‌کنند، بلکه امواج مکانیکی کوانتوم آن‌ها گسترش می‌یابند و با هم هم‌پوشانی پیدا می‌کنند. وقتی آن‌ها بدین صورت هم‌پوشانی پیدا می‌کنند، حالت چگالش بوز- انیشتین را شکل می‌دهند که در آن، اتم‌ها به نحوی رفتار می‌کنند که انگار یک اَبَراتم واحد هستند. اولین چگالش بوز- انیشتین خالص،‌ در سال 1995/ 1374 در کلرادو با استفاده از ابر اتم‌های روبیدیومی ساخته شد که تا دمای کم‌تر از 170 درجه کلوین سرد شده بودند وپدیدآورندگان آن، توانستند جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کنند.

منبع: سایت فیزیک هوپا

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤

کوررنگی

 

اگرچه اختلال دید رنگ
(کور رنگی) می تواند در اثر بیماری و بصورت اکتسابی حادث گردد ولی تقریبا در غالب
موارد ناشی از یک اختلال توارثی است و در بدو تولد وجود دارد. این اختلال ژنتیکی
چون غالبا وابسته به کروموزمهای جنسی است، در نتیجه میزان بروز آن در زن و مرد متفاوتمی باشد. در خانواده فرد کور رنگ، افراد مونث معمولا بدون علامت هستند ولی میتوانند حامل کروموزم معیوب باشند و به نسلهای بعدی آن را انتقال دهند. اما افراد
مذکر علائم بیماری را نشان می دهند. در جامعه حدود ۸ درصد افراد مذکر و ۵/۰ درصد افراد مونث اختلال دید رنگ دارند.

در شبکیه چشم انسان دونوع سلول حساسه بنام سلولهای استوانه ای و سلولهای مخروطی وجود دارد. این سلولها انرژی نورانی را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند و آن را از طریق عصب بینایی به مغز مخابره می نمایند. سلولهای مخروطی هستند که در درک رنگها نقش بازی می کنند. سه نوع مختلف از سلولهای مخروطی وجود دارد که هر کدام از آنها به یک نوع رنگ اصلی(قرمز، سبز، و آبی) پاسخ می دهد. در یک فرد طبیعی هر سه نوع سلول مخروطی فعالهستند و بنابراین یک فرد طبیعی قادر به درک هر سه نوع رنگ قرمز، سبز، و آبی و طبعاطیف کامل رنگها خواهد بود.

در افرادی که اختلالدید رنگ دارند، حداقل یک نوع از این سه نوع سلول مخروطی، بصورت ناقص یا کامل کارایی نداشته و در نتیجه این افراد در تشخیص بعضی از رنگها دچار مشکل می گردند.

برای سادگی درک مطلب،می توان چنین در نظر گرفت که تمام افرادی که اختلال دید رنگ دارند به نوعی درتشخیص قسمت قرمز و یا سبز طیف رنگی اشکال دارند، چرا که افرادی که در ناحیه آبی طیف مشکل دارند، بسیار نادر هستند.

تشخیص اختلال دید رنگ یا کور رنگی از طریق انجام تست های مختلف میسر می باشد. از آنجایی که اینگونه اختلالات دید رنگ عمدتا ارثی می باشند، درمان اساسی برای آن وجود ندارد، اما چند نکته را باید درنظر داشت:

 • این افراد از بقیه جهات کاملا سالم هستند و معمولا در
       زندگی روزمره و عادی هیچگاه دچار مشکل نمی گردند.
 • خیلی از افراد تصور می کنند که کسی کور رنگی دارد همه چیز
       را سیاه و سفید می بیند در حالی که این تصور غلطی است (بیماری که کوری رنگی هر سه نوع رنگ را باهم داشته باشد بسیار بسیار نادر است).
 • این افراد معمولا در نامیدن رنگهای اصلی در اجسامی که ذاتا با یک رنگ خاص هستند اشتباه نمی کنند. فقط بعضی مواقع در افتراق سبز ازقرمز یا قرمز از مشکی در کنار یکدیگر اشتباه می کنند. بعنوان مثال فردی باکور رنگی کامل ممکن است جوراب سبز را با نوع قرمز آن اشتباه کند، یا کراوات قرمز را جای کراوات مشکی در مراسم عزاداری استفاده کند.
 • بعضی از این افراد ممکن است هیچگاه به مشکل اختلال دیدرنگ خود پی نبرند.
 • بسیاری از افرادی که مشکل دید رنگ دارند فقط هنگامی متوجه آن شده اند که به نحوی مورد آزمایش دید رنگ قرار گرفته اند مثلا برای معاینات استخدامی در نیروهای نظامی،انتظامی، یا خلبانی.
 • همچنین باید در نظر داشته باشیم که این افراد نقص دید رنگ خود را بخوبی جبران می کنند به نحوی که حتی در مواردی جزئیاتی را می توانند ببینند که افراد با دید رنگ طبیعی ممکن است به آن توجه نکنند، چرا که این افراد بیشتر به شکل اجسام توجه دارند تا به رنگ آنها.
 • استفاده از بعضی از فیلترها، عینکها، یا کنتاکت لنزهای رنگی مثلا فیلتر قرمز تا حدی می تواند مشکل این افراد را در تشخیص بعضی از رنگهای نزدیک به هم حل کند
  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱
تگ ها : عیوب چشم ، عدسی ، چشم

چرا رنگین کمان به صورت « کمان » دیده می شود ؟

 

اولین کسی که به طور جدی در باره این مسئله مطالعه کرد رنه دکارت بود . قبل از دکارت کسانی مانند قطب الدین شیرازی یا تیودوریک در این باره تحقیق کرده بودند . دکارت با توجه به قوانین شکست همزمان ولی به طور جداگانه از اسنل ( بنیان گذار اصلی قوانین شکست و بازتاب به شرح رنگین کمان پرداخت و در سال 1637 نتایج خود را منتشر کرد
.

توجه کنیــد کـه قطـره هـای آب در حـال سـقوط کروی شکل اند ، پس به سراغ نحوه برهــم کنـش یـک پرتـو نـور سـفید ، بـا یـک کـره شـفاف مـیرویـم . اگر کمـی بـــا چگونگی شکل گیری رنگین کمان آشنا باشید می دانیــد کـه رنگین کمان اصلی را مجموعه پرتوهایی که در مرز قطرهوا، دوبار شکسته و یک بــاربـاز تـابیده انـد، مـی سـازند و چـون ضریب شکست آب برای رنگهای مختلف متفاوت است،
نور سفید در ضمن این شکســت هـا بـه اجـزای رنـگیاش تجزیـه میشود، اما نور خورشیدپیوسته است و در تمــام نقـاط رو بـه نور قطره با آن برخورد می کند که شرایط
بازتاب و شکســت در هر یک از این نقاط ، متفاوت است.مثلا پرتو نوری که راستای آن از مرکز قطره می گذرد، بدون شکست وارد آن شده و در سوی دیگر باز تابیده مــی شـود و روی همان مسیر ورودی بــه بـیرون بـر مـی گردد. بـه عبـارت دیگر پرتو به وسیله قطره 180 درجه تغییر جهت می دهــد، در مقابل اگر پرتو نور مماس بر قطره به آن بتابد، می توانید ببینید که هنگام ورود به بیشـترین مـیزان ممکـن مـی شـکند وپرتـو خروجی با پرتو خروجــی بـا پرتـو ورودی زاویـه حـدود 165 درجه می سازد،بررسی بیشتر نشان می دهد که در بین این دو وضعیت حدی ، زاویه انحـراف زاویـه بیـن پرتـو خروجـی و ورودی از 180 درجه کاهش می یابد بــه مقـدار کمینـه 138 درجه میرسد و سپس دوباره تا 165 درجه بالا مــی رود، امـا چون در اطراف مقدار کمینه،تغیـیر زاویـه کـم اسـت، بخـش بزرگی از نور فـرودی ، در حـول و حـوش ایـن زاویـه138 درجه از قطره خارج می شود. به عبــارت دیـگر، شـدت نـور خروجی در تمام زوایا یکسان نیست و بیشتر نـور رنگینـی کـه از قطره یرون می رود، با جهت تابش خورشید، زاویه حــدود 138 درجه یا معادل آن 42درجه می سازد. البته ایــن زاویـه، بستگی به رنگ پرتودارد و بین 40 تا 42 درجه برای رنگهای قرمز تا بنفش متفاوت است. بنابراین می توانت صور کـرد کـه تنها در زوایای حــدود 42 درجـه ، پرتوهـای رنـگی بـه طـور مؤثر ازقطره خارج می شوند.حالا تصور شکل رنگین کمــان، کـار سـاده ای اسـت، فـرضکنید در بعد از ظــهر ، خورشـید در حـال تـابش و فضـا پـر از قطره های کروی آب است و شما هم پشت به خورشــید و رو به شرق ایستاده اید، در این وضعیت نور رنــگی کـه بـه چشـم شما می رسد، مجموعه نورهای خـارج شـده از تمـام قطراتـی است که خط واصل چشم شما و آنها با راستای نور خورشید، زاویه بین 40 و 42 درجه می سازد.مکان هندسی این قطره ها مخروطی بــه رأس چشـم شماسـت که نیم زاویه رأس آن حدود 42 درجه است. چیزی که شما از رأس این مخروطی می بینید مقطع آن است، یعنی یک نوار دایره ای به پهنای زاویه ای بین 40 و42 درجه که رنگهای قرمز تا بنفش را در خــود جـای داده اسـت، البتـه سطح افق، این دایره را قطع می کند و چون قطـرات آب تنـهادر هـوا حضـور دارنـد، شـما تنـها کمـانی از یـــک دایــره را میبینید. این کمان،
وقتی پرتو خورشید موازی با افـق اسـت، یعنی هنگام غروب به بیشینه خــود مــی رسـد
و بـه نیـم دایـره تبدیل می شود. البته در آســمان و مثـلا از درون هـواپیمـا در
شرایط مساعد می تـوان رنگیـن کمـان دایـره ای را هـم دیـد

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱

تاثیر میدانهای الکترومغناطیسی بر انسان

 

امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به
افزایش است و اثرات مخربی بر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است. تاثیرات
میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت می‌باشد.
ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکتریکی و مغناطیسی
هستیم. میدانهای مغناطیسی و الکتریکی به وسیله خطوط نیرو، سیمهای الکتریکی و
تجهیزات الکتریکی تولید می شود و خطوط نامرئی نیرو هستند که در اطراف هر وسیله
وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می‌یابد. میدان الکترومغناطیسی از
وسایل برقی مثل کامپیوتر شخصی، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال
نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می شود. میدان الکترومغناطیسی بر روی سیستمهای عصبی
و رشد و تکامل و ترمیم سلولها اختلالاتی ایجاد می‌کند و موجب پیدایش امراض
ناشناخته مانند انواع سرطانها، طومورهای مغزی و ناباروری در انسان می‌شود همچنین
افرادی که به دفعات و به مدت طولانی در معرض چنین میدانهایی قرار می‌گیرند و نیز
افراد شاغل در صنایع برق و تلفن، تعمیرکاران تلویزیون و جوشکاران آسیب پذیرتر می‌باشندپس
باید با نصب دستگاههای کنترل سرطانزایی در محیط کار و شناسایی منابع تولید
الکترومغناطیسی، رعایت نکات ایمنی در محیط کار و در صورت امکان استفاده از
تجهیزاتی که دارای حداقل میزان انتشار امواج الکترومغناطیسی است محیطی مناسب برای
کار و فعالیت ایجاد نماییم.

ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱

آبگرمکن های خورشیدی

در آبگرمکن های خورشیدی, یکی از مهمترین بخش ها,
لوله های خورشیدی هستند که از طریق آنها بیش از 90 درصد انرژی خورشیدی جذب شده واز طریق مخزن یا لولۀ متصل به آنها, انرژی جذب شده به آب منتقل شده و آب را گرم مینماید.

 

- آیا آبگرمکن های خورشیدی در شب و در نبود خورشیدهم کار می کنند ؟

در شب فقط بدلیل داشتن عایق از اتلاف حرارت آب داخل مخزن جلوگیری میکند و دمای آب ثابت می ماند.

- آیا تیوپهای شیشه ای آبگرمکن خورشیدی در مقابل تگرگ مقاوم هستند ؟

همه تیوپهای بکار رفته در آبگرمکن خورشیدی تنش زدایی شده میباشند که مقاومت
بالایی در مقابل تگرگ دارند.

- چنانچه یک تیوپ شیشه ای به هر دلیلی بشکند چه اتفاقی می افتد و گارانتی شرکت آنرا متقبل می شود ؟

 

تیوپ شیشه ای از دوجداره تشکیل شده است اگر فقط جداره بیرونی بشکند تلفات حرارتی در آن تیوپ زیاد می شود و در صورت شکستن جداره داخلی آب مخزن تخلیه میشود و بایستی تیوپ تعویض گردد. شکستگی شامل گارانتی نمی شود.

- یک آبگرمکن خورشیدی معمولا چه فضایی در پشت بام اشغال میکند ؟

200 لیتر حدود 4 متر مربع(2.2*1.8) و
300 لیتر حدودا 6 متر مربع (3.3*1.8)

-

ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱

ابر رسانایی

اگردمای فلزات مختلف را تا دمای معینی(دمای بحرانی) پایین اوریم پدیده شگرفی در انها اتفاق می افتد که طی ان به ناگهان مقاومتشان را در برابرعبور جریان برق تا حد صفراز دست خواهند داد .وتبدیل به ابررسانا خواهند شد.

(البته موادی مانند نقره نیز هستند که مقاومت ویژه شان حتی در دمای صفر درجه کلوین نیز صفر نمی شود).هرچند در این دما میتوان بسیاری از مواد را ابر رسانا نمود محققا ن  برای رسیدن به چنین دمایی مجبورند از هلیم مایع ویا هیدرژن استفاده کنند که بسیار گرانند .

امروزه ابر رسانایی را در موادی ایجاد می کنند که دمای بحرانیشان زیادتر از ۷۷درجه کلوین است که برای رسیدن به چنین دمایی از ازت مایع استفاده می کنند که نقطه جوشش۷۷ درجه کلوین است.

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦

تاریخجه ابررسانایی

ابررسانایی برای اولین باردر سال ۱۹۱۱توسط هایک کامرلینگ اونس(۱۸۵۳-۱۹۲۶)مطرح گردید.

وی دمای یک میله منجمد جیوه ای را تا  دمای نقطه جوش هلیم مایع(۴.۲ درجه کلوین )پایین اوردد و مشاهده نمود که مقاومت ان ناگهان به صفر رسید.

سپس یک حلقه سربی را در دمای ۷درجه  کلوین ابررسانا نمود و قوانین فارادی را بر روی ان ازمایش کردومشاهده نمود وقتی با تغییر شار در حلفه جریان القایی تولید شود

حلقه سربی برعکس رسانا های دیگر رفتارمی نمایدیعنی پس از قطع میدان تا مادامیکه در حالت ابر رسانایی قرار داردجریان اکتریکی را حفظ می کند .

به عبارتی اگریک سیم ابررسانا داشته باشیم پس از بوجود امدن جریان الکتریکی دران بدون مولد الکتریکی ( مثل باطری یا برق شهر )نیز می تواند حامل جریان باشد.

اگر در همین حالت میدان مغناطیس قوی در مجاورت سیم ابررسانا قرار دهیم ویا دمای سیم را با لاتر از دمای بحرانی ببریم جریان در ان  بسرعت صفر خواهد شد چون دراین حالتها سیم را از حالت ابررسانایی خارج کرده ایم .

اقای اونس با همین کشف جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۱۳ را از ان خود نمود.

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦

چگونه عمق اقیانوس ها را به وسیله ی امواج فراصوت تعیین می کنند؟

با استفاده از اکو یا انعکاس امواج فراصوتی. درست مثل نور که روی سطح منعکس می‌شود، صوت هم با برخورد به هر جسمی انعکاس دارد. و با بررسی نمودارهای نوسانی عمق را تعیین می‌کنند

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٦
تگ ها : صوت

روش های تولید امواج طولی

1- دمیدن در شیپور

2- استفاده از مجموعه جرم و
فنر


 
 

3- استفاده از فنر طویل


 
4- استفاده از پادول زوجی

 5 - استفاده از میله های
عمودی به هم بسته شده با فنر نرم طویل و روشهای دیگر

حال اگر می خواهید ثابت نمایید که صوت موجی طولی است ؛
کافی است  بجای وزنه ؛ دیافراگمی ( مثلا مقوای گرد - پهن) قرار داده
وبا شیپور در مقابل آن بدمید. مشاهده خواهید کرد که فنر بصورت طولی به حرکت در
خواهد آمد.

نکته : فنر شما باید طویل بوده و K پایینی داشته باشد تا بخوبی ارتعاش نماید

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢
تگ ها : موج ، فنر

امواج زمین لرزه

زمین لرزه یکی از وحشتناک ترین پدیده های طبیعت
محسوب می شود. اغلب ‏زمینی را که روی آن ‏ایستاده ایم، به صورت تخته سنگ های صلب و
محکمی تصور ‏می کنیم که از استحکام زیادی برخوردار ‏است. هنگامی که زمین لرزه ای
روی ‏می دهد، برای لحظه ای این تصور بر هم می ریزد. اما طی همان لحظه ‏کوتاه
‏خسارت های شدیدی وارد می شود. با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه علوم ‏مختلف
صورت گرفته ‏است، دانشمندان توانسته اند نیروهایی را که باعث زمین ‏لرزه می شود،
شناسایی کنند.‏
علاوه بر آن با استفاده از فناوری های نوین می توان شدت
یک زلزله و مکان آن را ‏حدس زد. مهم ترین ‏کار آن است که راهی برای پیش گویی زمین
لرزه بیابیم تا ‏مردم هنگام وقوع آن غافلگیر نشوند. درست مثل ‏هنگامی که در سطح آب
‏اغتشاش روی می دهد، انرژی آن به صورت فیزیک امواج منتقل می شود، وقتی که ‏شکست
‏یا جابه جایی در پوسته زمین روی می دهد، انرژی آن به صورت فیزیک امواج ‏زمین لرزه
منتقل می ‏شود. ‏
ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢

بمب مغناطیسی!!Electromagenetic Bomb

سلاح تازه‌ای که ساخت آن بسیار ساده و تأثیر آن کاملا
گسترده است ، اساس و عصاره آن چیزی نیست جز یک پرتو شدید و آنی از موجهای رادیویی
یا مایکرو ویو که قادر است همه مدارهای الکتریکی را که در سر راهش قرار گیرد،
نابود سازد.

تاریخچه

توجه به بمبهای الکترومغناطیسی حدود نیم قرن قبل مطرح
شد. متخصصان در آن هنگام به این نکته توجه کردند که اگر بمبی هسته‌ای منفجر شود،
امواج الکترومغناطیسی که در اثر انفجار پدید می‌آید تمامی مدارهای الکترونیک را
نابود می‌سازد. اما مسئله این بود که به چه ترتیب بتوان موج انفجار را ایجاد کرد
بدون آنکه نیاز به انجام یک انفجار هسته‌ای باشد؟ دانشمندان می‌دانستند که کلید حل
این مسئله در ایجاد پالسهای (تپهای) الکتریکی که با عمر بسیار کوتاه و قدرت زیاد
نهفته است. اگر اینگونه پالسها به درون یک آنتن فرستنده تغذیه شوند، امواج
الکترومغناطیسی قدرتمندی در فرکانسهای مختلف از آنتن بیرون می‌آیند. هر چه فرکانس
موج بالاتر باشد، امکان تأثیر گذاری آن بر مدارهای الکترونیک دستگاهها بیشتر خواهد
شد.

ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢

اساس کار و کابرد های سلول خورشیدی

 

امروزه بشر با دو بحران بزرگ روبرو است که بیش از آنچه ما ظاهرا
تشخیص می دهیم با یکدیگر ارتباط دارند. از یک طرف جوامع صنعتی و همچنین شهرهای
بزرگ با مشکل الودگی محیط زیست مواجهند و از طرف دیگر مشاهده می شود که مواد اولیه
و سوخت مورد نیاز همین ماشینها با شتاب روز افزون در حال اتمام است.اثرات مصرف بالای انرژِی در زمین و آب و هوا آشکارا مشخص
می باشدو ما تنها راه حل را در پایین اوردن میزان مصرف انرژی می دانیم ,حال انکه
این امر نمی تواند به طور موثر ادامه داشته باشد.توجه و توصل به انرژی اتمی به
عنوان جانشینی برای سوختهای فسیلی نیز چندان موفقیت آمیز نبوده است.صرف هزینه های سنگین و همچنین تشعشعات خطر ناکی که
ازنیروگاههای اتمی در فضا پخش شده ,نتیجه مثبتی نداشته است و اگر یکی از این
نیروگاهها منفجر شود زیانهای فراوان و جبران ناپذیری به بار خواهد اورد.به علاوه
به مشکل اساسی که در مورد مواد سوختی نظیر نفت ,گاز و زغال سنگ داشتیم بر می خوریم
بدین معنی که معادن اورانیم که سوخت این نیروگاهها را تامین می کند منابع محدودی
هستند و روزی خواهد رسیدکه این ذخایر پایان خواهد یافت و ماده ای که جایگزین ان
شود وجود نخواهد داشت.

ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢

برخی ویژگی ها عجیب انیشتن
هشت موضوع شگفت انگیز از زندگی آلبرت انیشتن، که شما هیچ
گاه آنان را نمی دانستید. بله،همگی ما می دانیم که انیشتن این فرمول[e=mc2]
را کشف کرد. اما واقعیت آن است که چیز های کمی در مورد
زندگی خصوصی اش می دانیم...

1-او با سربزرگ متولد شد:وقتی انیشتن به دنیا آمد او خیلی چاق بود و سرش خیلی
بزرگ تا آنجایی که مادر وی تصور می کرد، فرزندش ناقص است،اما او بعد از چند ماه سر
و بدن او به اندازه های طبیعی بازگشت.ادامه مطلب   
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢
تگ ها : دانشمندان

علت چشمک زدن ستارگان

نور ستارگان قبل از رسیدن به چشم ما٬ازیک لایه چند کیلومتری
به نام اتمسفر یا جو زمین میگذرد.جو زمین کاملا متلاطم بوده وتراکم وسرعت جریان
هوا در لایه های آن متفاوت است.پرتوهای نور٬مرتب شکسته می شوند و در مورد اجسام
بزرگی مانند ماه این شکست نور چندان ملموس نیست.اما ستاره ها به علت دوری و بعد
مسافت٬مانند یک منبع نور نقطه ای رفتار می کنند.شکست نور همچنین سبب می شود که شدت
نور ستاره ها متغیر به نظر برس

  
نویسنده : مهدی علی خاصی ; ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢
تگ ها : نجوم ، شکست نور ، نور